Stawem kąpielowym określa się sztuczne zbiorniki wodne, które są odpowiednio uszczelnione i wykorzystują naturalne procesy do oczyszczania wody, dlatego są całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Do filtracji wody nie wykorzystuje się tutaj sztucznej chemii (np. chloru), ale specjalnie dobrane rośliny repozycyjne, które nasadza się w substratach mineralnych (typu BioLava). Uzdatnianie wspomagane jest przez ekologiczne filtry bagienne i filtry mechaniczno-biologiczne.
Śmiało można powiedzieć, że biobasen to pewien rodzaj sztucznego jeziorka, które można zbudować na własnej posesji – w przydomowym ogrodzie, w parku otaczającym pensjonat czy teren ośrodka SPA, przy gospodarstwie agroturystycznym. Biobasen stanowi efektowną dekorację, wkomponowaną w teren zielony, a zarazem doskonale sprawdzi się do letniej rekreacji. Można tutaj bezpiecznie pływać i kąpać się na świeżym powietrzu. A wszystko to bez obaw, że chlorowana woda na basenie miejskim niekorzystnie wpłynie na naszą skórę.
Stawy kąpielowe dzieli się na 2 części:
- przestrzeń do rekreacji i kąpieli
- przestrzeń regeneracyjno-bagienną
Strefa rekreacyjno-kąpielowa zastępuje tradycyjny basen na świeżym powietrzu, a przestrzeń regeneracyjno-bagienna jest swoistym zapleczem technicznym, które pozwala bezpiecznie oczyszczać i uzdatniać wodę w zamkniętym zbiorniku.